Budite se noću da jedete? Ovo može biti razlog

Da li vam se događalo da se probudite usred noći i osetite neopisivu glad? Ne bude vam teško da “skoknete” do frižidera, uzmete sendvič, krofnu, pa sve zalijete mlekom. Tako sanjivi shvatate da obedujete u mraku u kuhinji i začuđeno se pitate šta se dogodilo? Ovu naviku naučnici objašnjavaju činjenicama da nismo jeli dovoljno tokom dana ili da se naš cirkadijalni ritam poremetio i naglašavaju da ne treba da brinemo ako se javlja povremeno.

Ako se budimo usred noći sa neopisivom glađu, verovatno naše telo nije dobilo ono šta mu treba tokom dana ili “trpi” neke promene:

“Buđenje noću i osećaj gladi mogu biti uzrokovani promenama u cirkadijalnom ritmu”, kaže profesorka Vitni Linsenmejer i dodaje da ova pojava može da bude uslovljena i time što nismo dovoljno jeli tokom dana ili smo pod stresom, piše Liv strong.

Izbegavati kafu pred spavanje, vežbati ujutru
Da ne bismo dolazili u situacije prejedanja u sitne sate neophodno je da izbegavamo kafu i da vežbamo rano ujutru ili popopodne kako bismo uticali povoljno na kvalitet sna.

Takođe, posebno treba obratiti pažnju na konzumiranje hrane i preporučuje se da izbegavamo onu koja je bogata šećerom i skrobom, jer utiče da se budimo tokom noći. Naučnici savetuju da se pre odlaska u krevet jedu male porcije od oko 200 kalorija koje su bogate hranljivim materijama, a ne “praznim” kalorijama kao što su pica ili bela peciva.

Ako se događa samo povremeno, nema razloga za brigu
“Ukoliko buđenje tokom noći zbog gladi nije učestalo, možete bez problema uzeti tost sa puterom od kikirikija, ili manje parče pite”, savetuje profesorka.

Ipak, alarm za uzbunu se “čuje” u situacijama kada nam ovo postaje navika, odnosno ritual svake noći. “Ako se dešava često, odnosno dva ili više puta nedeljno, trebalo bi da se konsultujete sa svojim lekarom. Teški oblik ove situacije se naziva sindrom noćnog jedenja i može dovesti do ozbiljnih bolesti, kaže Linsenmejer.

Ovaj poremećaj u ishrani manifestuje se kroz nedostatak apetita ujutru i potrebu da se jede noću. Ne zna se mnogo o tome šta uzrokuje ovaj sindrom, ali naučnici spekulišu da to ima neke veze sa nižim nivoima melatonina tokom noći.

Takođe, trudnoća, dijabetes i hipertireoza mogu da izazovu probleme sa kontrolom apetita, te nije iskuljučeno da će osobe u ovim situacijama da se bude u toku noći kako bi jele. I u ovim slučajevima neophodno je obratiti se doktoru.

Kolporter.rs

Podeli:

Najnovije