Crna Gora: Više penzionisanih nego novih policajaca

Biće potrebne godine da bi se obučio i nadomestio nedostajući kadar, kaže direktor Policijske akademije.

Godišnje iz crnogorske policije u penziju ode više stotina policajaca, dok je prijem novih ograničen na oko 100.

Naime, Zakon o unutrašnjim poslovima predviđa da je popunjavanje policije moguće samo onima koji su završili dvogodišnju Policijsku akademiju, a nju godišnje završi oko 100 akademaca.

“Broj nedostajućih službenika će se udvostručiti” ukoliko se ne promeni Zakon, upozorava direktor akademije Vladimir Stanišić za Radio Slobodna Evropa (RSE). “Ovim tempom će trebati godine da bi se obučio i nadomestio nedostajući kadar.”

Procene su da crnogorskoj policiji urgentno nedostaje oko 400, a dugoročno još najmanje 1.000 policijskih službenika. Iz izveštaja Evropske komisije se vidi da je Crna Gora za pet godina ostala bez četvrtine policajaca, od čega je više od 600 njih otišlo u godinu dana.

Tako sada u Upravi policije radi oko 3.900 policijskih službenika, dok je sistematizovano 5.377 radnih mesta. Takođe, čak 75 odsto službenika starosti je od 40 do 67 godina. Od toga, značajan broj ispunjava uslove za odlazak u penziju do kraja 2025. godine.

Direktan razlog za odlazak velikog broja policajaca u penziju bile su izmene Zakona kojim su propisani povoljni uslovi za penzionisanje. Izmenama zakona, međutim, nisu predviđeni mehanizmi na osnovu kojih bi se nadomestio broj policajaca koji napuštaju službu.

Osim kadrovskih postoje i drugi problemi poput dotrajale policijske opreme, a veliki problem je i nabavka policijskih vozila.

Inače, zvaničnika evropska statistika sugeriše da je udeo policajaca u Crnoj Gori prilično visok u odnosu na prosek Evropske unije – 639 u odnosu na evropskih 335,3 na 100.000 građana. Međutim, za razliku od većine zemalja EU, Crna Gora u policajce ubraja i graničare (1.540), ali i službenike bez policijskog čina.

Kolporter.rs

Podeli:

Najnovije