Najgora navika u vezi sa spavanjem zbog koje se brže stari

San je jako važan za naše opšte zdravlje – bitan je za rad srca, jača imuni sistem, smanjuje rizik od dijabetesa. Sa druge strane, ukoliko je spavanje poremećeno, negativno će se odraziti na organizam i uticaće da brže starimo, tvrde stručnjaci.

Jurimo na posao, obaveze se samo gomilaju, gužva u saobraćaju, stres sa svih strana. Tempo života koji danas živimo je zahtevan i naporan i kako bismo uspeli da uradimo što više stvari u toku dana, često “kidamo” vreme od sna. Naučnici upozoravaju da neredovan san može dovesti do anksioznosti, depresije, lošeg pamćenja, Alchajmerove bolesti, demencije, ali i bržeg starenja.

“Definitivno najgora stvar u vezi sa spavanjem zbog koje brže starimo jeste ta što ne spavamo dovoljno. Studije otkrivaju da samo jedna noć delimičnog nedostatka sna kod starijih osoba aktivira gene povezane sa biološkim starenjem. Spavanje omogućava telu i mozgu da se ‘poprave i podmlade’ na ćelijskom nivou”, kaže neuronaučnik Dorsej Stendiš, a piše It dis.

U slučajevima neredovnog sna jasno je da će nespavanje moći da se “isčita” na licu. Loš san ne znači samo da će nam se lice izborati i da će se pojaviti podočnjaci, kaže nauka. Veće varijacije u ciklusu spavanja i buđenja, poput ostajanja do kasno vikendom, povezane sa ubrzanijim biološkim starenjem, govori studija objavljena u magazinu Slip Helt.

Praktikovanje dobre higijene sna
Da bismo bili sigurni da ćemo imati kvalitetan san, neuronaučnik savetuje da počnemo da radimo na tome. Pod tim se podrazumeva da isključimo ili odložimo elektronske uređaje 30 do 60 minuta pre spavanja i damo svom nervnom sistemu malo vremena da se smiri uz, na primer, čitanje knjige.

Trebalo bi da imamo lagani obrok bar dva sata pre odlaska u krevet, zaboravimo na konzumaciju kafe i alkohola.

“Na kraju, rutina odlaska u krevet će postati deo signala telu i umu da je vreme da se opustimo i duboko spavamo”, kaže Stendiš.

Odraslima je preporuka da spavaju najmanje šest do devet sati noćnog spavanja, ali stručnjaci naglašavaju da je bitan i kvalitet sna, odnosno da smo se zaista odmorili. Dobar pokazatelj toga da li smo se naspavali jeste da procenimo kako se osećamo dva sata nakon buđenja, jer ako se osećamo odmorno, verovatno smo i dobro spavali.

Kolporter.rs

Podeli:

Najnovije